Sprawa Pomnika Katyńskiego w Jersey City – ciąg dalszy

Witajcie,

W maju tego roku Victor pisał o sytuacji pomnika upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej zlokalizowanego na Exchange Place w Jersey City.  Pomnik miał być początkowo usunięty, ale później podjęto decyzję o jego przeniesieniu na inne miejsce znajdujące się blisko ścieku kanalizacyjnego.  Od tego czasu dużo się działo w tej sprawie i organizacje polonijne podejmowały różne akcje w obronie pozostawienie Pomnika Katyńskiego na obecnym miejscu.

Pomnik upamiętniający zbrodnię dokonaną przez komunistów sowieckich na polskich jeńcach wojennych jest ważny nie tylko dla Polonii. Przypomina wszystkich Amerykanom do czego zdolny jest komunizm.  Ma on znaczenie szczególnie dla młodego pokolenia zarówno pochodzenia polskiego jak i innych narodowości, które komunizmu nie doświadczyło.

Sytuacja pomnika wygląda w tej chwili tak, że ma odbyć się referendum w Jersey City dnia 11 grudnia tego roku, które ma zadecydować o tym, czy pomnik zostanie przeniesiony.

Informację o decyzji Rady Miejskiej Jersey City w sprawie referendum można znaleźć w poniższym artykule:

http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/bedzie-referendum-w-sprawie-pomnika-katynskiego-w-jersey-city/

a informacje o działaniach organizacji polonijnych  na rzecz pomnika można znaleźć w tym artykule:

http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/plac-wolnosci-zamiast-exchange-place

Została również utworzona strona na Facebook w sprawie referendum dotyczącego Pomnika Katyńskiego:

https://www.facebook.com/KatynReferendum/?ref=settings

Na stronie tej można w różny sposób wyrazić swoje poparcie dla akcji polonijnych organizacji związanych z tym referendum, np. przez polubienie, wyrażenie zainteresowania stroną, śledzenie strony, komentowanie, czy wsparcie finansowe.

Zachęcam do odwiedzenia strony i wyrażenia  poparcia dla akcji.

Z pozdrowieniami,
Elżbieta Kietlińska

3 myśli w temacie “Sprawa Pomnika Katyńskiego w Jersey City – ciąg dalszy”

 1. Witajcie,
  Dzielę się z Wami dobrą wiadomością w sprawie Pomnika Katyńskiego. Rada miasta Jersey City zadecydowała bez referendum, że Pomnik Katyński pozostanie w Jersey City na obecnym miejscu na zawsze! Przyczyniła się do tego zdecydowana akcja Polonii trwająca od maja tego roku. Między innymi w dniu wyborów Polacy z New Jersey rozdawali ulotki w Jersey City, wywołując duże zainteresowanie wśród mieszkańców sprawą Pomnika.
  Więcej informacji na poniższej stronie Facebook:
  https://www.facebook.com/KatynReferendum/?ref=settings
  Podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli akcję Polonii w sprawie utrzymania Pomnika Katyńskiego.

  Pozdrawiam,
  Ela

 2. Dzieki Elu, to bardzo dobra wiadomosc, ten pomnik ma gleboka wymowe i swietnie ze zostaje.
  Nie wiesz czy zmienia nazwe na Freedom Plaza?

  Stefan

 3. W decyzji Rady Miejskiej nie ma stwierdzenia o zmianie nazwy, więc nazwa placu zostaje taka, jak obecnie: Exchange Place. Głównym celem osób podejmujących akcję w obronie pomnika było utrzymanie pomnika w obecnym miejscu. Nowa koncepcja zagospodarowania placu połączona ze zmianą nazwy była tylko opcją w celu wyjścia na przeciw władzom miasta. Jeżeli pomnik zostaje na zawsze, to chyba nie ma potrzeby zmiany nazwy.

  Ela

Możliwość komentowania jest wyłączona.