Makro w Excel

Czy bylby ktos zainteresowany pobawic sie w macro excel?

Moj kolega, Grzegorz K[…]  poszukuje osoby, ktora pomogla by mu stworzyc macro na excel.

Oto jest specifikacja:

Mam jedna prosbe, potrzebuje napisa macro w excel na rozwiazanie rownania z dwudziestoma niewiadomymi. z trzema lub czterema to moge sobie liczyc ale jak jest 400 kalkulacji to zajmie mi to caly dzien.  Moge uzyc tzw matrix albo metody podstawiania tzn 2x+4Y+6z=576 itd tylko ze jest dwadziescia rownan/wynikow I dwadziescia niewiadomych. Nie wiem jak sie dotego zabrac kiedys w szkole podstawowej pisalem programy na takie funkcje w basic language ale teraz wim ze mozna to napisac w Excel uzywajac macros. Mi to zajmie pewnie tydzien albo I wiecej a dla programisty kilka godzin. Takich wyliczen bedzie kilkadziesiat wiec potrzebna mi jest matryca gdzie moge wpisac kolumny z danymi I wyjdzie wynik. Wlasciwie to jest taka funkcje nieliniowa ale to jest strasznie trudno napisac I jestem w kropce. Kazda pomoc jest mile widziana a najlepiej bedzie jak za napisanie tej matrycy ja po prostu zaplace. Jest mi troche glupio ale nie mam wyjscia I potrzebuje pomocy.

Pozdrawiam Grzegorz

Dziekuje.

Adam.

5 komentarzy do “Makro w Excel”

  1. Brzmi jak metoda macierzowa i pewnie metoda Newtona mozna to sprobowac najprosciej rozwiazac jesli nieliniowe.

    No to bylaby podpowiedz co zrobic.

    Przed podstawienie… :))) Gratuluje pomyslu :)))

    Kiedys sie takie rozwiazywalo…. w czasach nauki inzynierskiej 😉 Natomiast robilo sie to w Fortranie, Pascal’u i C… ale nie w VBScript czy czyms podobnym.

    Nawet dzisiaj zaraz bede pisal podobny program do modelowania pewnych elementow w samochodzie wyczynowym, ale to raczej bedzie w Java.

    Polecam nauke – serio.

    -Maciek

  2. Grzegorz, Adam,

    Dla funkji liniowej jest to algorytm na odwrócenie macierzy, ale dla nieliniowej się trochę komplikuje. Jest to zadanie dla studenta III roku Metod Numerycznych na Informatyce na UW, więc tam bym szukał. Ja właśnie skończyłem ten wydział ale było to całe wieki temu. Dla kogoś kto na codzień przetwarza sobie dane nie jest to problem trywialny.

    pozdr
    Stefan

    1. Cos kiepsko ida te studia teraz. To bylo gdzies na 2 roku Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Metoda Newtona-Jacobiego. Liczy sie tym sygnaly w obwodach nieliniowych (np. uklady tranzystorowe). To bylo w ramach cwiczen na takich komputerach jak Mera czy Odra.

      Problem zbieznosci nie jest trywialny natomiast sama metoda jest dosc trywialna.

      Maciek S.

      1. Macku,
        Na jakiej podstawie piszez, ze «teraz» studia ida kiepsko?
        Tomek
        .

Możliwość komentowania została wyłączona.